Telefonla Sipariş: 0(544) 661 0380

Şifa Allah'tan, Macun bahane... Lakin tadı şahane.

Portakal Kabuğu

Portakal kabuğunun iştah açıcı özelliği vardır. Portakalın kabuğunda bulunan karoten kanı temizlediği için cilde oldukça faydalıdır. Cilt bakımında kullanılır. Portakal kabuğu özü biberiye özü ile birleşince ciltteki sorunları yok ediyor. Portakal kabuğu tüketilmek istendiğine ısıya dayanıklı olmadığı için kaynatılmamalı, üzerine kaynar su dökülerek haşlanmalıdır.

Hibiskus

Tansiyonu düşürür. Tip 2 diyabette yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidandır. Kolesterolü düşürür. Mide kanserine karşı koruma sağlar. Şişliği alır. Sindirim sistemini çalıştırır. Kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır. Kilo vermeye yardımcıdır.

Kara Halile

Basur ve kabızlık konusundaki faydaları ile bilinen Kara Halile son dönemlerde Türkiye’de ki tanınmış herbalistlerin de hatırlatmaları sonucu yeniden kullanımı yaygınlaşmıştır. Bir miktar kara halilenin zeytinyağı ile ısıtarak gün içerisinde iki defa sarf olunması halinde kabızlık sorununa çözüm olmaktadır. Günümüzde özellikle basur tedavisi için yaygın olarak yararlanılır. Sert bir bitki  olan kara halile bu özelliği sebebiyle kavrularak tüketilir.

Melisa Otu

Sindirim sistemindeki tüm kramplara ve gaz şişkinliklerine iyi gelir. Sakinleştirici etkisi olup korku ve depresyon sonucu olabilen sindirim problemlerine karşı basari ile kullanılır. Kalbi ve kan dolaşımını güçlendirir. Yüzeysel kan damarlarını genişleterek yüksek kan basıncını düşürebilir. Terletici özelliğinden dolayı grip gibi hastalıklarında ateş düşürmekte faydalı olur. Hipertroidizm de rahatlama sağlar. Merkezi sinir sistemini yatıştırıcı etkisi vardır.

Funda Yaprağı

İhtivâ ettiği “ericolin” isimli bir glikozit maddesi, idrar yolları taşlarına karşı idrar söktürücü olarak, sulu hülâsa halinde kullanılır. Funda ayrıca, ishal ve böbrek tasları tedavisinde kullanılır. Zeytinyağı ile hazırlanan merhemi çiban ve egzamada faydalıdır. Anne sütünü artırır. Lapası ağrıları keser. Kilo vermek için de kullanıldığı bilinmektedir.

Kurutulmuş Biberiye

40 gram biberiye 2 litre kaynamış suda 10 dakika bekletilir; hazımsızlık, kansızlık, çarpıntı, baş dönmeleri, yarım baş ağrıları, astım ve bronşit rahatsızlıklarında kullanılır. Aynı şekilde ölçü ile bekletilerek yaralar yıkanır. Yağlı saçlar temizlenir. Biberiye suyu ile yapılan gargara ağır boğaz iltihaplarını tedavi eder. Çayı kalbe, ciğere, dimağa, mideye kuvvet verir, sarılığa iyi gelir. Kumları döker. Biberiye yağı romatizmalara iyi geldiği gibi çıkık ve burkulmalarda da tesirli bir ağrı gidericidir. İştahı artırır, idrar ve adet söktürür.

Hayıt Tohumu

Kadınların hormon dengesi üzerindeki olumlu etkileri vardır. Hormon dengesizliğinden kaynaklanan kadın hastalıklarını iyileştirir.

Menopozda görülen ter basmalarına, başdönmesine, rahim yolu kuruluğuna, sinir bozukluklarına, isteriye, kabızlığa, hazımsızlığa, osteoporosis’e (kemik içlerinin koflaşarak zayıflamasına neden olan bir hastalık) iyi gelir.

Rahmin ameliyatla alınmasından sonra vücudun dengelenmesine yardımcı olur. Regl öncesi görülen, reglin başlamasıyla kesilen, alınganlık, kızgınlık, duygusal çöküntü, göğüslerde şişme ve hassasiyet, tatlı yiyeceklere aşırı istek, kabızlık veya ishal, karın şişmesi, baş ağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Düzensiz regl ve olağandışı rahim oluşumlarının bulunduğu durumlarda kullanılır.

Rahim kistlerinde, yumuşak adele dokusunda oluşan lifsi kistlerin tedavisinde şifa sağlar. Bazı rahim iltihaplarında kullanılır. Projesteron ağırlıklı doğum kontrol haplarının kullanımı sonrasında regl döngüsünün düzenlenmesinde şifa sağlar. Anne sütünü artırır.

Üzüm Çekirdeği

Üzüm çekirdeği damar yozlaşmasını önler ve damarlarınızı sağlamlaştırır. Hipertansiyon, kalp krizi ve felç olasılığını minimale indirir. Diabetli ve varisli kişilere son derece yararlıdır.

Gözü maküler dejenerasyon ve kataraktan korur.

Üzüm çekirdeği sürekli bilgisayarın başında olan kişilerin göz sağlığının korunmasında da önemlidir. Üzüm çekirdeği DNA hasarını azaltarak kanser oluşum riskini de minimale indirir. Üzüm çekirdeği cildin bağ dokusunda bulunan kollajeni sağlamlaştırır. Deriyi dinçleştirdiği için kozmetik sanayinde merhem olarak da kullanılır Üzüm çekirdeği damarların kollajen dokusunu da sağlamlaştırdığı için damar sertliği ve damar sertliği ile ilgili çok sayıda hastalığı önler. Üzüm çekirdeği histamin salgısını azaltarak alerjiyi önler.

Üzüm çekirdeği iltihabi prostaglandinlerin sentezini azaltarak romatizmal hastalıklar, ağrı ve endometrioz gibi durumlarda yararlı olurlar.

Akbiber

Karabiber ve beyaz biber aynı ağacın meyvalarıdır. Ancak, karabiber tam olgunluğunu bulamadan koparılır, tohumun etrafındaki kılıf üzerinde kalır. Beyaz biber ise, tam olgunluğunu bulduktan sonra koparılır ve etrafındaki kılıf çıkarılır. Kılıfın çıkması için beyaz biber deniz suyuna daldırılır.

Isırgan Otu

Isırgan otu hemen hemen her hastalığa şifalı gelen mucizevi bir bitkidir. Çeşitli rahatsızlıkların etkisi ile oluşan şiddetli bas ağrılarında yararlıdır. Kan temizleyici olduğundan egzama ve bazı mantar hastalıklarına iyi gelir. Sivilcelere iyi gelir. Kan temizleyici özelliğinin yani sıra kan yapıcı özelliği de vardır. Bu yüzden sarilik, kansızlık ve ağır kan hastalıklarında faydalı olur. Pankreas üzerine iyi uyarıcı etki yapar. Kan sekerini düşürmeye yardımcı olur. İdrar yolları hastalıkları, enfeksiyonları ve idrar tutukluğunu düzeltir. Böbrek taşlarına da iyi gelir. Çayı kabızlığa 3 – 4 haftalık bir kür halinde iyi gelir. Aynı zamanda zindelik ve enerji verir. Grip ve soğuk algınlıklarına karşı koruyucu olarak kullanılır. Mide ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir. Siyatik, romatizma hastalarına ısırgan banyoları iyi gelir. Çayı ile saçlar yıkandığında canlanır ve parlar. Kepeği önler. Ayak damarları ve kroner damar daralmalarına ısırgan kökü banyosu faydalıdır. Akciğer kanserinde ebegümeci ile birlikte %3 oranında başarı gösterdiği tespit edilmiştir. Kuyruk sokumundaki kil dönmelerine lapası iyi gelir. Prostat büyümesine katkı sağlayan enzimleri baskılayarak tedavisinde yardımcı olur. Sulu gözleri rahatlatır, saman nezlesinin semptonlarını hafifletir. Tohumları immün sistemi güçlendirici olduğundan yaşlılara iyi gelir. Tansiyon düşürücü etkisi vardır. Gargarası nefesi temizler. Cilt temizliğinde yararlıdır.

Çeviri »